Galerie ŠternberkPavel JasanskýPavel Jasanský


10. 3. – 10. 4. 2009
Pavel Jasanský
Malá retrospektiva

zahájení výstavy v úterý 10. 3. 2009 v 17:30
výstavu zahájí Jan Freiberg


výstava potrvá do 10. 4. 2009
repro katalogů Pavla Jasanského: Jan Freiberg

výstava se koná za podpory Ministerstva kultury ČR
a ve spolupráci s Muzeem umění Olomouc

v úterý 24. 3. 2009 v 17:00 proběhne v galerii komentovaná prohlídka výstavy s jejím kurátorem Janem Freibergem

Kdyby Pavel Jasanský (1938) své stěžejní práce vytvořil nyní, dostalo by se mu označení multimediální umělec. V povědomí veřejnosti je však díky prvotnímu zaměření zapsaný jako fotograf. Přitom se velká část jeho prací rozpíná směrem k jiným výtvarným disciplínám: přemalbě fotografií, grafice, objektům, projekcím nebo instalacím.

Čisté dokumentární fotografii se věnuje nepřetržitě od šedesátých let. Jasanského náměty korespondují s dobovým zájmem o bolest, menšiny a exotiku, avšak s obecně zakořeněným fotografickým humanismem často polemizují. V souborech „Fotografie" a především „Nová krajina, noví obyvatelé" sehrává silnější úlohu okolní prostředí, zahlcené kulturními a civilizačními produkty a v náznacích v nich autor předjímá zájem o hranice fotografického zobrazování, které se stalo hlavním tématem dvojici Martinu Polákovi a synovi Lukáši Jasanskému.

Od 80. let vytvářel obří inscenované fotografie nahých těl, které doplňoval gestickou přemalbou a sestavoval do celků, které divákovi upíraly prostor. Nepřehlédnutelné jsou neustálé zásahy do lidského těla prostřednictvím nejrůznějších prostředků. Expresivní vyjádření, zraňování a problematika omezování prostoru byla jedním z témat umění středoevropských malých národů. Pavel Jasanský k nim dodává další neméně aktuální: napětí mezi člověkem a technologií.

Po premiéře Retrospektivy v Klatovech shlédnou diváci její menší avšak koncentrovanější podobu ve Šternberku.

kurátor Jan Freiberg
PROVOZ INTERNETOVÉ PREZENTACE WWW.GALERIESTERNBERK.NET BYL UKONČEN V ROCE 2012 / STRÁNKY NYNÍ SLOUŹÍ POUZE JAKO ARCHIV